A szapora szívverés és félelem először a szívinfarktus gyanúját vetheti fel. Jogosan. És helyesen. Csak az orvos tudja diagnosztizálni, hogy például a heves szívdobogás, ami nagyban hasonlított a szívrohamra, nem az volt, hanem pánikroham. A pánikroham tünetei tudnak hasonlóakat produkálni. A szapora szívverés, a hiperventilláció és nehezen kapsz levegőt ezek lehetnek a pánikroham tünetei is. Erről szól a következő cikkem. (Az utolsó pánikrohamot kb. 3 éve éltem át.)
A szapora szívverés a pánikroham tünetei egyike?

Igen.
Hogy rövid legyek.
De mivel én átéltem legalább ezer pánikrohamot, így van mit mesélnem róla.
Nem tervezem, hogy untassalak a szokásos „pánikroham tünetei” blokkal, benne a szokásos listával, amivel egy pánikroham ellen keresgélő internetező könnyen találhat (…) jónéhányat.
Amúgy a kedvenceim: a „remegés vagy rázkódás”. Ez benne van a legtöbb pánikroham tünetei leírórészben az interneten, és itt a másik kedvencem: a „testen kívüli érzés”. Nos, úgy találtam ex-pánikbetegként, hogy ez a testen kívüli érzés megragadja a legtöbb pánikrohamot még életében át nem élt szerzőt. De nem akarom bántani őket, mert jó munkát végeznek: felhívják a figyelmet a mentális egészség kérdéseire. Ez különösen a koronavírus első áprilisi napjára érvényes, amikor ezt a sort írom.
Pánikbeteg voltam.
15 éven keresztül legalább ezer pánikroham alatt történt meg velem nem csak a szapora szívverés, de még több más is, amik a pánikroham tünetei leírását kellene, hogy gyarapítsák. Tehát én most nem foglak untatni az általános dolgokkal. Én csak azokról fogok most beszélni, amiket én tapasztaltam, amíg pánikbeteg voltam.
Amúgy már 3 éve volt az utolsó pánikroham élményem. Nem volt egy élmény az sem, ám emlékezetes: az utolsó volt. Bár ezt akkor még nem tudtam. Itt írok erről kissé részletesebben.
Tehát a pánikroham tünetei, ahogyan én átéltem őket
Lehet, hogy a heves szívdobogás jön előbb és csak utána a pánikroham?
15 év pánikroham tünetei: – ahogyan én átéltem őket – osztottam meg veled a fenit listában. Őszintén és úgy ahogyan átéltem őket. Például ezért tudok segíteni a legtöbb embernek pánikbetegség esetén, mert én már voltam benne; leküzdöttem azt, tehát tudom milyen benne lenni és tudom, hogyan lehet kijönni belőle.
Ami a kérdést illeti, hogy mi volt előbb a tyúk vagy a tojás, vagyis az erős szívdobogás és abból fakadna a pánik, vagy pedig a pánik, amit heves szívdobogás kísérne, máris elmagyarázom.
Képzelj el egy felhőkarcolót, aminek a bejárata jelképezi a pánikroham belépési szintjét. Ez egyenlőre kizárólag félelemből áll. A félelem kissé megemeli a szívritmust: második emelet. A szaporább szívverés további félelmet generál: ötödik emelet. A tovább emelkedett félelem még rátesz egy lapáttal és még megszaporázza a szívverést: 18. emelet. Ezután már gyorsfelvonószerűen jönnek az emeletek. Félelem szapora szívverést gerjeszt és ugyanakkor a heves szívdobogás meg további félelmet növel: 25. emelet, 63. emelet és eljutottál a csúcsra (bocsi), 100. emelet.
Ez a pánik ciklus.
Le lehet-e lassítani a szapora szívdobogást a pánikroham ellen?
Ezer pánikroham után, mindegyikben halálfélelem és szapora szívverés, stb után azt mondanám, hogy tapasztalatom szerint, ha már „elszabadult” a pánikroham, akkor már nem tudsz semmit sem tenni. Ez nem teljesen igaz, ugyanis agorafóbia és a belőle fakadó pánikroham például megszüntethető, ha mondjuk hirtelen elhagynád azt a helyszint, ami a pánikrohamot kelti. Például nálam úgy volt, hogy gyakran azzal, hogy kiszálltam a metróból a pánikroham is enyhülni kezdett.
Azonban a kérdés, hogy vajon le lehet-e állítani a pánikrohamot, amikor az már elhatalmasodott feletted, nos az a válaszom, hogy nem. Amit tenni lehet, hogy ha felkészíted magad, hogy talán kissé csökkenteni lehet a pánikroham hatását. Mást nem.
Úgy tapasztaltam, hogy nálam valamennyi pánikroham olyan halálfélelemmel járt, tehát olyan erőteljes félelem volt, ami gyakorlatilag teljesen megbénított. Gondolj bele: a fenti listából, amikor a pánikroham tünetei, ahogyan én átéltem listát olvastad azok mind egyszerre lennének rajtad, aligha maradna bármi, amit tehet az ember.
Ó, akkor meg hogyan küzdhetők le a pánikroham tünetei?
- Először is úgy, hogy nem a pánikroham tünetei, hanem a pánikbetegség tünetei kezelésére fókuszálsz
Úgy tapasztaltam, hogy két pánikroham között sokkal hatékonyabb tudsz lenni. Én például a 999. és az ezredik utolsó pánikrohamaim között gyógyultam meg. Elvileg. Persze gyakorlatilag nem, hiszen a 15 pánikbeteg évem utolsó fél évében intenzíven néztem szembe a legsötétebb félelmeimmel, hogy megtanítsam az agyamat, hogy amiben eddig meg akartam halni, úgymond, abban nem halhatok meg. 3 évvel ezelőtt végre elhitte az agyam. - Eldöntöd, hogy „Ez van! Pánikbeteg vagyok. Változtatni akarok!”
Emlékszel, mi magyarok régebben mondogattuk, hogy „megfordult a maci a málnásban”. Ezzel azt mondjuk, hogy „hátra arc”, vagy 180º-os fordulat. Vagy azt, hogy pálfordulás. Nekem a legutóbbi tetszett a legjobban, így aztán elneveztem Pálfordulás technikának. Kattints a linkre és olvass többet arról, hogy mit kell tenned, hogy kigyere a pánikroham tünetei poklából (Dante?) - Segítséget kérsz.
A Pálfordulás technika inspirálta döntés meghozatalával már biztosan beláttad, hogy itt egy elhatalmasodott dologgal kell szembenézned, aminek a megoldása egyedül nem fog menni. Nem azt mondom, hogy más fog kigyógyulni belőle helyetted, mert neked kell szembenézned a pánikorham tünetei dragonnal, de ha lenne valaki aki segítene sokkal könnyebb lenne. Válassz több szintű és hatékony segítséget. Keresd fel a pszichológusodat, majd keress fel egy olyan személyt is, aki már volt pánikbeteg és segíteni is tud kigyógyulni a pánikbetegségből.
Maradj egészséges!
Maradj otthon és vigyázzunk egymásra!
Vigyázz magadra!
Szeretettel:
Gábor